• Erasmus + Make Biology Fun with Virtual Reality

• ALIVE - Make Biology Fun with Virtual Reality (Zábavná biológia s virtuálnou realitou)

Projekt ERASMUS +: 2020-1-SK01-KA201-078297

Kľúčová akcia 2: Strategické partnerstvá v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže - Spolupráca v oblasti inovácií a výmena osvedčených postupov

Trvanie projektu: 24 mesiacov

(01.11.2020 – 31.10.2022, predĺženie do 31.12.2022)

Základné informácie:

V súčasnej kríze spôsobenej ochorením COVID-19 sa potreba výučby na základných školách s využitím digitálnych technológií a online platforiem stala významnejšou ako kedykoľvek predtým. Online, respektíve dištančné vzdelávanie kladie veľké technické a metodické nároky na školy, učiteľov, ale aj na rodičov. Projekt ALIVE – Zábavná biológia s virtuálnou realitou ponúka riešenie, ktoré môže v budúcnosti pomôcť aspoň čiastočne eliminovať problémy súvisiace s nutnosťou prechodu na online vzdelávanie. Cieľom projektu je počas dvoch rokov vytvoriť 3D virtuálne vzdelávacie prostredie zamerané na výučbu biológie pre 2. stupeň základných škôl.

Činnosti projektu sú orientované dvojsmerne:

1.na žiaka – je potrebné poskytnúť mu podporu pri učení sa biológie a to aj prostredníctvom nových technológií predovšetkým vzdelávacieho prostredia v 3D virtuálnej realite. Žiaci budú mať možnosť virtuálne navštíviť laboratórium a absolvovať pokusy, ponoriť sa do bunky či stať sa súčasťou vybraných biologických procesov,

2.na učiteľa – pomôcť mu vzdelávať žiakov v oblasti prírodných vied zaujímavým, atraktívnym spôsobom nielen tvárou v tvár počas prezenčného vzdelávania, ale aj v situáciách, keď nie je možné stretnúť sa v triede počas vyučovania na diaľku.

Koordinátor projektu:

Ústav ekológie lesa Slovenskej akadémie vied, detašované pracovisko Arborétum Mlyňany, Slovensko

Partnerské organizácie:

• ZS Benkova - Základná škola Benkova 34, Slovensko
          • České centrum odborného vzdělávání, z.ú., Česko
          • Institouto Technologias Ypologistonkai Ekdoseon Diofantos, Grécko
          • Consiglio Nazionale Delle Ricerche, Taliansko
          • University of Cyprus, Cyprus

Kľúčové slová projektu:

IKT – nové technológie a rozvoj digitálnych zručností, prírodné vedy, dištančné vzdelávanie

Cieľové skupiny projektu:

• Učitelia (ISCED 2-4)
          • Študenti / žiaci vo veku 10 – 15 rokov (hlavne ISCED 2 / 2.stupeň ZŠ)
          • Organizácie poskytujúce vzdelávacie aktivity v oblasti biológie resp. prírodných vied

Očakávané intelektuálne výstupy:

• O1: Návrh študijného plánu - kurikulum a tvorba inovatívneho vzdelávacieho materiálu pre predmet BIOLÓGIA
          • O2: Vzdelávacia platforma založená na hre a virtuálnom svete -  Game-based 3D Virtual World
          • O3: Používateľská príručka pre učiteľov
          • Päť workshopov zameraných na vyučovanie s využitím pokročilých technológií a na propagáciu výsledkov projektu ALIVE a pilotného testovania vzdelávacej platformy a príslušných didaktických materiálov.

Projektová činnosť ZŠ Benkova 34

• Aktívna spolupráca pri tvorbe študijného obsahu / kurikula, so zreteľom na použiteľnosť všetkých vzdelávacích materiálov v základnej škole. Vzdelávacie moduly: Svet živých zvierat, Svet rastlín, Mikrobiológia, Biológia človeka a ochrana zdravia a Životné prostredie a živé organizmy

• Vytvorenie vzdelávacieho obsahu a následne multimediálnych prezentácií na kľúčové témy vo vzdelávacom module Living environment and Living organisms (Životné prostredie a živé organizmy).

Spracované témy:

1) Biodiverzita

2) Klimatická zmena – jej vplyv na ekosystémy

3) Kolobeh vody a slapové javy

4) Ekologická pyramída

5) Prírodné zdroje a udržateľnosť

• Vytvorenie vzdelávacích scenárov k aktivitám ALIVE 3D virtuálneho sveta vrátane hodnotiacich kvízov a zadaní pre tzv. living lab.

• Aktívna spolupráca pri tvorbe Užívateľskej príručky pre učiteľov.

• Uskutočnenie prekladov všetkých vzdelávacích materiálov a príslušných textov z / do anglického jazyka a to vo všetkých fázach projektu.

​​​​​​​

• Líder pilotného testovania intelektuálnych výstupov projektu – príprava metodiky, zostavenie dotazníkov, realizácia online formulárov, analýza výsledkov pilotných testovaní vo všetkých partnerských krajinách, oboznámenie partnerov so záverečnou správou a navrhnutie príslušných opatrení. V priestoroch ZŠ Benkova 34 prebehlo testovanie v jeseni 2022 a zúčastnili sa žiaci 7.- 9. ročníka a učitelia prírodovedných predmetov.

• Organizácia multiplikačného podujatia (08.12.2022) s cieľom poskytnúť verejnosti informácie o projekte a jeho výsledkoch, súčasťou podujatia bola inštruktáž k vzdelávacej platforme ALIVE 3D Virtual World (vrátane praktických ukážok) a prezentácia učebných materiálov pre žiakov a užívateľskej príručky pre učiteľov. Účastníci – 59 učiteľov prírodovedných predmetov (najmä biológie), vysokoškolákov odboru didaktika biológie, zástupcov zriaďovateľa školy a vzdelávacích stredísk / inštitúcií.

• Účasť na nadnárodných projektových stretnutiach v Českej republike (Brno, september 2021), v Taliansku (Palermo, apríl 2022), v Grécku (Patras, jún 2022) a na Cypre (Nikózia, október 2023).

Na riešení projektových úloh pracovali:

Koordinátor projektu: Mgr. Eva Berešová

Technická podpora, pilotné testovanie: Ing. Zuzana Formelová