• eTwinning projekty

• The Average Student - beyond numbers and data

• Platforma: European School Education Platform (Twinspace)

Projekt: https://school-education.ec.europa.eu/en/etwinning/projects/average-student-beyond-numbers-and-data/twinspace

Trvanie projektu: október 2023 - marec 2024

Základné informácie:

Žiaci partnerkých škôl budú v rámci projektu merať rôzne hodnoty, ako je priemerná výška, obvod hlavy, veľkosť dlane a veľkosť topánok...Tieto merania im poskytnú základné údaje, ktoré spracujú prostredníctvom matematických výpočtov. Budú tiež zhromažďovať štatistické údaje vrátane farby vlasov a očí, počtu súrodencov a preferovaných záujmov, ako sú obľúbené predmety, šport, obľúbený hrdina Avengers, obľúbená zmrzlina, najmenej obľúbený deň, najmenej obľúbená zelenina, obľúbené jedlo v školskej jedálni, preferovaná farb...Všetky tieto dáta budú zaznamenávať do pripravenej prehľadnej zdieľanej tabuľky v aplikácii GoogleTab, kde následne vytvoria tabuľky a grafy. Následne vytvoria kreatívne prezentácie, kde budú porovnávať údaje medzi triedami z partnerských krajín EÚ.

Cieľ projektu:

• Posilniť a rozšíriť jazykové a komunikačné schopnosti v anglickom jazyku.
            • Podporiť medzinárodnú spoluprácu a schopnosť tímovo pracovať na dosiahnutí spoločného cieľa.
            • Umožniť žiakom zbierať, analyzovať a prezentovať štatistické údaje týkajúce sa fyzických vlastností a osobných preferencií ich spolužiakov a rovesníkov partnerských krajín.
            • Podporiť zhromažďovanie údajov, výpočtové zručnosti a pochopenie štatistických pojmov.
            • Zlepšiť digitálne a prezentačné zručnosti žiakov.

Očakávané výstupy projektu:

• Logo projektu
            • Zdieľaná prezentácia, kde žiaci predstavia svoje zistenia a postrehy z meraní.
            • Avatar v podobe priemerného žiaka partnerských krajín a EÚ
            • Plagát o záujmoch rovesníkov z partnerských krajín
            • Projekt vytvorí jedinečný komplexný súbor údajov obsahujúci merania fyzických atribútov a informácií súvisiacich s preferenciami. Tento súbor údajov by mohol slúžiť ako cenný zdroj pre ďalší výskum alebo vzdelávacie účely.

Kľúčové slová projektu:

IKT – nové technológie Web 2.0, rozvoj digitálnych zručností, matematika, merania, štatistika. rozvoj komunikačných zručností, kolaborácia

Koordinátor projektu:

• Základná škola Benkova 34, NItra, Slovensko

Partneri projektu:

• Agrupamento de Escolas Alto dos Moinhos, Sintra, Portugal
            • IES Guaza, Spain
            • Pikkolan koulu, Kangasala, Pirkanmaa, Finland

Cieľové skupiny projektu:

• Učitelia ISCED2
            • ŽIaci vo veku 13 -14  rokov (ISCED 2 - druhý stupeň ZŠ)

Plánované projektové aktivity:

• Nadviazanie partnerskej spolupráce
            • Stanovenie pravidiel správania a spolupráce na Twinspace
            • Vytvorenie loga projektu
            • Predstavenie partnerských škôl
            • Úloha 1 – zbieranie údajov z meraní a štatistické výpočty (zdieľaná tabuľka v aplikácii GoogleTabuľky)
            • Úloha 2 – vyhodnotenie údajov (zdieľaná prezentácia v aplikácii GooglePrezentácie)
            • Úloha 3 – dotazník k vytvoreniu Avatara a k záujmom (Avatar + zdieľaný plagát v aplikácii Canva)
            • Online stretnutia na platforme Google meet

Ako je zapojená naša škola?

Našu školu v projekte reprezentujú žiaci VIII.A a VIII.B pod vedením p.u. Formelovej. Usilovne pracujú na projektových zadaniach, riešia hry v aplikácii Kahoot a Wordwall pripravené od žiakov partnerských škôl a dňa 12.12.2023 sa zúčastnili prvého online stretnutia:)

Do projektu sme zapojili aj rodičov a učiteľov, ktorí nám pomohli vybrať tri logá, navrhnuté žiakmi na hodinách informatiky, postupujúce do hlasovania o víťazné logo projektu. Skončili sme síce na druhom mieste, ale rešpektujeme výsledky a víťazovi z Portugalska sme poslali čestný diplom vytvorený v aplikácii Canva.

Máme za sebou mnoho zaujímavých aktivít, na ktorých sme spolupracovali so žiakmi partnerských škôl:

• Za najdôležitejšie pravidlo spolupráce v online priestore na Twinspace sme spoločne vybrali THINK BEFORE YOU POST!
            • Počas online stretnutia sme zvolili víťazné projektové logo navrhnuté kamarátmi z Portugalska.
            • Vykonali sme merania častí tela, vyplnili sme zdieľanú tabuľku v aplikácii GoogleTabuľky a za našu školu sme vyhodnotili do zdieľanej prezentácie údaje z meraní výšky a rozpätia rúk. Vedeli ste, že medzi nimi existuje vzťah? Zároveň  sme z evidovaných meraní zistili, že najvyšší žiak je zo Španielska a najnižší z Portugalska a priemerný žiak EÚ podľa našich výpočtov meria 164,56 cm a rozpätie jeho rúk je 163,28 cm. Celkovo sa merania zúčastnilo 157 žiakov.

18.3.2024 sa uskutočnil druhý online meeting študentov partnerských škôl. Na stretnutí študenti prezentovali výsledky meraní a zaujímavosti o jednotlivých častiah ľudského tela. Vedeli ste napríklad, že prsty na rukách sú citlivejšie ako oči, že naše chodilo má až 26 kostí a najvyššími mužmi sveta sú Holanďania? Aj takéto otázky sa vyskytli v zábavnom Kahoot kvíze, v ktorom náš Lukáš Vajsábel z VIII.A získal druhé miesto:)

V ďalšej časti stretnutia sa prostredníctvom zábavných plagátov predstavili učitelia. Študenti zistili pôvod ich mien, aké činnosti obľubujú, a čo naopak robia neradi. Následne si mohli preveriť svoju pozornosť v kvíze o záujmoch učiteľov Wordwall. Lukáš nesklamal, opäť získal krásne druhé miesto a pridala sa k nemu aj Kristínka Chovanová z VIII.B, ktorá skončila na peknom 3. mieste:)

Záver stretnutia bol pracovný a žiaci diskutovali o tom, aké informácie potrebujú, aby mohli nakresliť portrét osoby tzv. AVATARA. Dôvod bol jednoduchý, výstupom ďalšej projektovej úlohy bude AVATAR priemerného chlapca a dievčaťa EÚ spolu s popisom jeho záujmov a preferencií. Potrebné údaje študenti získajú z dotazníka, na ktorom už teraz intenzívne spolupracujú:)