The Average Student - beyond numbers and data
Platforma: European School Education Platform (Twinspace)
Trvanie projektu: október 2023 - jún 2024
Základné informácie:
Žiaci partnerkých škôl budú v rámci projektu merať rôzne hodnoty, ako je priemerná výška, obvod hlavy, veľkosť dlane a veľkosť topánok...Tieto merania im poskytnú základné údaje, ktoré spracujú prostredníctvom matematických výpočtov. Budú tiež zhromažďovať štatistické údaje vrátane farby vlasov a očí, počtu súrodencov a preferovaných záujmov, ako sú obľúbené predmety, šport, obľúbený hrdina Avengers, obľúbená zmrzlina, najmenej obľúbený deň, najmenej obľúbená zelenina, obľúbené jedlo v školskej jedálni, preferovaná farb...Všetky tieto dáta budú zaznamenávať do pripravenej prehľadnej zdieľanej tabuľky v aplikácii GoogleTab, kde následne vytvoria tabuľky a grafy. Následne vytvoria kreatívne prezentácie, kde budú porovnávať údaje medzi triedami z partnerských krajín EÚ.
Cieľ projektu:
- Posilniť a rozšíriť jazykové a komunikačné schopnosti v anglickom jazyku.
- Podporiť medzinárodnú spoluprácu a schopnosť tímovo pracovať na dosiahnutí spoločného cieľa.
- Umožniť žiakom zbierať, analyzovať a prezentovať štatistické údaje týkajúce sa fyzických vlastností a osobných preferencií ich spolužiakov a rovesníkov partnerských krajín.
- Podporiť zhromažďovanie údajov, výpočtové zručnosti a pochopenie štatistických pojmov.
- Zlepšiť digitálne a prezentačné zručnosti žiakov.
Očakávané výstupy projektu:
- Logo projektu
- Zdieľaná prezentácia, kde žiaci predstavia svoje zistenia a postrehy z meraní.
- Avatar v podobe priemerného žiaka partnerských krajín a EÚ
- Plagát o záujmoch rovesníkov z partnerských krajín
- Projekt vytvorí jedinečný komplexný súbor údajov obsahujúci merania fyzických atribútov a informácií súvisiacich s preferenciami. Tento súbor údajov by mohol slúžiť ako cenný zdroj pre ďalší výskum alebo vzdelávacie účely.
Kľúčové slová projektu:
IKT – nové technológie Web 2.0, rozvoj digitálnych zručností, matematika, merania, štatistika. rozvoj komunikačných zručností, kolaborácia
Koordinátor projektu:
- Základná škola Benkova 34, NItra, Slovensko
Partneri projektu:
- Agrupamento de Escolas Alto dos Moinhos, Sintra, Portugal
- IES Guaza, Spain
- Pikkolan koulu, Kangasala, Pirkanmaa, Finland
Cieľové skupiny projektu:
- Učitelia ISCED2
- ŽIaci vo veku 13 -14 rokov (ISCED 2 - druhý stupeň ZŠ)
Plánované projektové aktivity:
- Nadviazanie partnerskej spolupráce
- Stanovenie pravidiel správania a spolupráce na Twinspace
- Vytvorenie loga projektu
- Predstavenie partnerských škôl
- Úloha 1 – zbieranie údajov z meraní a štatistické výpočty (zdieľaná tabuľka v aplikácii GoogleTabuľky)
- Úloha 2 – vyhodnotenie údajov (zdieľaná prezentácia v aplikácii GooglePrezentácie)
- Úloha 3 – dotazník k vytvoreniu Avatara a k záujmom (Avatar + zdieľaný plagát v aplikácii Canva)
- Online stretnutia na platforme Google meet
Ako je zapojená naša škola?
Našu školu v projekte reprezentujú žiaci VIII.A a VIII.B pod vedením p.u. Formelovej. Usilovne pracujú na projektových zadaniach, riešia hry v aplikácii Kahoot a Wordwall pripravené od žiakov partnerských škôl a dňa 12.12.2023 sa zúčastnili prvého online stretnutia:)
Do projektu sme zapojili aj rodičov a učiteľov, ktorí nám pomohli vybrať tri logá, navrhnuté žiakmi na hodinách informatiky, postupujúce do hlasovania o víťazné logo projektu. Skončili sme síce na druhom mieste, ale rešpektujeme výsledky a víťazovi z Portugalska sme poslali čestný diplom vytvorený v aplikácii Canva.
Máme za sebou mnoho zaujímavých aktivít, na ktorých sme spolupracovali so žiakmi partnerských škôl:
- Za najdôležitejšie pravidlo spolupráce v online priestore na Twinspace sme spoločne vybrali THINK BEFORE YOU POST!
- Počas online stretnutia sme zvolili víťazné projektové logo navrhnuté kamarátmi z Portugalska.
- Vykonali sme merania častí tela, vyplnili sme zdieľanú tabuľku v aplikácii GoogleTabuľky a za našu školu sme vyhodnotili do zdieľanej prezentácie údaje z meraní výšky a rozpätia rúk. Vedeli ste, že medzi nimi existuje vzťah? Zároveň sme z evidovaných meraní zistili, že najvyšší žiak je zo Španielska a najnižší z Portugalska a priemerný žiak EÚ podľa našich výpočtov meria 164,56 cm a rozpätie jeho rúk je 163,28 cm. Celkovo sa merania zúčastnilo 157 žiakov.
18.3.2024 sa uskutočnil druhý online meeting študentov partnerských škôl. Na stretnutí študenti prezentovali výsledky meraní a zaujímavosti o jednotlivých častiah ľudského tela. Vedeli ste napríklad, že prsty na rukách sú citlivejšie ako oči, že naše chodilo má až 26 kostí a najvyššími mužmi sveta sú Holanďania? Aj takéto otázky sa vyskytli v zábavnom Kahoot kvíze, v ktorom náš Lukáš Vajsábel z VIII.A získal druhé miesto:)
V ďalšej časti stretnutia sa prostredníctvom zábavných plagátov predstavili učitelia. Študenti zistili pôvod ich mien, aké činnosti obľubujú, a čo naopak robia neradi. Následne si mohli preveriť svoju pozornosť v kvíze o záujmoch učiteľov Wordwall. Lukáš nesklamal, opäť získal krásne druhé miesto a pridala sa k nemu aj Kristínka Chovanová z VIII.B, ktorá skončila na peknom 3. mieste:)
Záver stretnutia bol pracovný a žiaci diskutovali o tom, aké informácie potrebujú, aby mohli nakresliť portrét osoby tzv. AVATARA. Dôvod bol jednoduchý, výstupom ďalšej projektovej úlohy bude AVATAR priemerného chlapca a dievčaťa EÚ spolu s popisom jeho záujmov a preferencií. Potrebné údaje študenti získajú z dotazníka, na ktorom už teraz intenzívne spolupracujú:)
Pondelok 20.5.2024 bol dôležitý pre žiakov VIII.A a VIII.B, ktorí sa počas celého školského roka aktívne zapájali do plnenia zaujímavých a netradičným úloh v medzinárodnom eTwinningovom projekte The Average Student – beyond numbers and data. O 12,00 hodine sa stretli v online priestore na záverečnom meetingu so spolužiakmi z partnerských škôl z Portugalska, Španielska a Fínska, kde každá krajina predstavila výsledky svojej práce na poslednej projektovej úlohe. 112 študentov v rámci zadania vyplnilo dotazník týkajúci sa ich vzhľadu a 12 otázok o ich záujmoch a preferenciách, aby na základe vyhodnotenia predstavili PRIEMERNÉHO ŽIAKA EÚ – ako by asi vyzeral, aké by mal meno a aké záujmy by preferoval.
Pomocou Kolesa šťastia žiaci vybrali víťazných AVATAROV pre dievča a chlapca, Magické boxy odkryli dve z najčastejšie sa vyskytujúcich mien v jednotlivých krajinách a počas prezentácie sa žiaci dozvedeli, že PRIEMERNÝ ŽIAK EÚ:
- sa narodil v znamení Panna
- považuje sa za športovo orientovaného jedinca
- z predmetov v škole preferuje hudobnú a výtvarnú výchovu
- chodí rád na športové krúžky
- jeho najmenej obľúbeným dňom je pondelok
- jeho najobľúbenejšia farba je modrá
- neznáša huby a ružičkový kel
- rád skroluje TicTok
- počas ďaždivých dní si vychutnáva svoje obľúbené seriály
- jeho tajným snom je jazda na F1
- najobľúbenejšou cartoon postavičkou je SpongeBob in SquerePaints
- ako domáceho miláčika si najviac želá psa
Ako vyzerá AVATAR v žiackom prevedení, ako vidí výsledky prieskumu Umelá Inteligencia a to ako sme sa na stretnutie pripravovali, si môžete pozrieť na priložených fotografiách:)
Tak, čo myslíš?
Zodpovedáš, alebo sa aspoň približuješ Priemernému žiakovi z nášho projektu?
Certifikáty kvality
Národný certifikát kvality (NQL) oceňuje kvalitu práce konkrétneho učiteľa na eTwinningovom projekte. O túto cenu môže žiadať každý učiteľ pracujúci na projekte a nám sa takto podarilo získať dokonca tri certifikáty NQL - za SLOVENSKO, ŠPANIELSKO A PORTUGALSKO :)
Európsky certifikát kvality
V novenbri 2024 žiaci IX.A a IX.B získali za svoju aktívnu prácu na projekteEurópsku značku kvality :)
To znamená, že práca pani učiteľky Formelovej, práca jej študentov a spolupráca s projektovými partnermi zo Španielska, Portugalska a Fínska splnili kritériá rámca pre označenie kvality a získali vysoké skóre. Projekt bude tiež uvedený v špeciálnej oblasti Európskej školskej vzdelávacej platformy.