- Streda 22. 1. 2025
- Počet návštev: 8847693
Novinky
Halloween u druhákov
Pani učiteľky AJ opäť pripravili čarodejné zábavné aktivity na Halloween. Smelí druháci v strašidelných maskách si vyskúšali cukríkové bingo, naučili sa magické slová a piesne, vyrobili lampášiky, preverili šikovnosť v pohybových hrách a zatancovali si metlový tanec. Halloween pokračoval aj v ŠKD. Ďakujeme všetkým za pomoc a krásnu výzdobu.
Mgr. Miroslava Urbánková
Úspech našej školy v súťaži „Komenský a my 2024“
Naša škola sa s radosťou zapojila do 21. ročníka prestížnej celoslovenskej súťaže Komenský a my, ktorá podporuje talent a kreativitu žiakov z celého Slovenska. S hrdosťou oznamujeme, že naša žiačka Evelina Shuper zo VII.A (pod vedením Mgr. Janky Štancelovej, PhD.), získala úžasné prvé miesto, čím predviedla svoje výnimočné nadanie a zanietenie pre výtvarné umenie. Rovnako nás veľmi potešil úspech Karolíny Belákovej z VIII.T (pod vedením Mgr. Dagmar Kochanovej), ktorá obsadila nádherné tretie miesto.Špeciálnu cenu predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja pre pedagóga v súťaži „Komenský a my 2024“ získala naša pani učiteľka Mgr. Janka Štancelová, PhD., ktorej obetavá práca a podpora našich žiakov sú pre nás nesmiernym prínosom.
Srdečne gratulujeme všetkým našim oceneným a prajeme im mnoho ďalších úspechov na ich ceste vzdelávania!
ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY!
Žiaci 1. stupňa našej školy sa zapojili do projektu "Záložka do knihy spája školy!". Tento obľúbený projekt podporuje čítanie, tvorivosť a spoluprácu medzi školami na Slovensku a v Česku.
V rámci projektu mali naši žiaci možnosť vytvoriť vlastné záložky do kníh, ktoré sú plné farebných ilustrácií, inšpirujúcich motívov a milých odkazov. Tieto záložky si následne vymenili so žiakmi z partnerskej školy v Milovicích pri Prahe, čo prinieslo veľa radosti a príležitosť na spoznanie nových priateľov.
Zapojením sa do projektu "Záložka do knihy spája školy" sme nielen podporili lásku k čítaniu, ale aj prehĺbili spoluprácu medzi školami a umožnili deťom zažiť pocit radosti z tvorby a vzájomného darovania. Veríme, že takéto aktivity prispievajú k rozvoju empatie, komunikácie a vytvárania pozitívnych vzťahov medzi deťmi.
Ďakujeme všetkým učiteľom, vychovávateľom a žiakom, ktorí sa na projekte podieľali.
Mgr. Magdaléna Hricová
Návšteva Hvezdárne a planetária v Žiari nad Hronom
Počas návštevy hvezdárne sa žiaci 4. ročníka ponorili do tajov vesmíru a upevnili si poznatky z prírodovedy. Spoločne sme cestovali vesmírom, dozvedeli sme sa zaujímavé informácie o planétach a hviezdach. Na záver našej exkurzie sme s ďalekohľadmi pozorovali Slnko. Z exkurzie si žiaci odnášajú nezabudnuteľný zážitok.
Mgr. Jana Hanková
Indonézia - sopečná odysea
Tak ako po minulé roky, aj tento rok naši žiaci - siedmaci z klasiky a tretiaci až deviataci z VIN tried - vstúpili do sveta, kde vzrušenie stretáva exotiku, kde príroda spieva svoje najkrajšie melódie a kultúra je tak rozmanitá ako dúha na oblohe po letnom daždi. V ôsmej časti vzdelávacieho programu Svet okolo nás sme sa prostredníctvom filmu, vydali na zážitkovú cestu do Indonézie, ktorá sa rozprestiera v okolí rovníka v oblasti Ázie a Oceánie. Spoznali sme Jakartu, srdce Indonézie s modernými mrakodrapmi, ktorá je situovaná na magickom ostrove Jáva. Zistili sme, že šamani, strážcovia tradícií, v tieni mrakodrapov pomáhajú miestnym udržiavať rovnováhu a chránia ich pred neviditeľnými silami. Pochopili sme opačnú stránku nás ľudí, keďže uprostred skvostov prírody Jakarty sa skrýva jej tajomná a nezmapovaná strana - Gunung Sampah, známa ako Hora odpadu, kde žije komunita ľudí bez elektriny a vody. Ponorili sme sa do hlbokých tradícií Mentawajov, pocítili horúcu vôňu dajackých lesov a priblížili sa k posvätným pohrebným obradom Torajov. Očami autorov filmu sme videli ranné slnko, ktoré sa zrkadlilo v plytkej vode plávajúceho trhu v Banjarmasine, a počuli rytmus balijského tanca kečak, ktorý znel z hinduistických chrámov na Bali. Zaujalo nás dobrodružstvo na vrchole sopky, kde srdce Zeme dýchne sily a vášne. Očarujúce bolo aj stretnutie s divokým svetom orangutanov na ostrove Borneo. Spoznali sme tajomnú rafléziu - kvet, ktorý je najväčší na svete.
Žiaci si obohatili svoje vedomosti o tejto nádhernej krajine a už sa tešia na ďalšiu časť, ktorá bude o Ekvádore.
Mgr. Ingrid Macáková, Mgr. Zuzana Mašlonková, RNDr. Zuzana Rampašeková, PhD.
Halloween vo VIN
Vo VIN triedach sa uskutočnil tento školský rok už 3.ročník a bola to veru zábava!
VOĽBY DO ŠKOLSKÉHO PARLAMENTU
V školskom roku 2024/ 2025 sme na našej škole vykonali veľkú zmenu. Žiacky parlament sa po schválení Radou školy pri ZŠ Benkova 34 zmenil na Školský parlament.
Členmi parlamentu už nebudú zástupcovia všetkých tried 2.stupňa ale zvolení poslanci, ktorí z vlastnej vôle chcú ukázať svoj talent a tvorivosť a chcú škole pomôcť rozvíjať sa.
Až 51 žiakov 5.- 9.ročníka sa rozhodlo kandidovať za členov Školského parlamentu a zobrať na seba veľkú zodpovednosť. V súlade so štatútom Školského parlamentu sa na kandidátnu listinu dostalo 40 žiakov.
Dňa 29. 10. 2024, v deň narodenín Ľudovíta Štúra, sa uskutočnili voľby do Školského parlamentu. Volebné právo využilo 427 žiakov, platných hlasovacích lístkov bolo 405, neplatných 22. Volebná účasť dosiahla 79,22%.
Členmi Školského parlamentu sa stalo 15 žiakov, ktorí získali najvyšší počet platných hlasov:
1. Nikolaj Chudovan, VIII.T - 66 hlasov
2. Simon Časar, IX.D - 56 hlasov
3. Lukáš Valášik, VII.C - 55 hlasov
4. Vanesa Hudecová, VII.B - 54 hlasov
5. Damián Brtek, IX.B - 47 hlasov
6. Soňa Bačiková, V.D - 39 hlasov
7. Alex Kučera, VIII.B - 37 hlasov
8. Tamara Svorníková, VII.T - 37 hlasov
9. Leona Ester Ivaničková, IX.A - 35 hlasov
10. Michal Brath, VII.T - 34 hlasov
11. Liliana Bosáková, IX.A - 34 hlasov
12. Patrik Priatka, V.C - 34 hlasov
13. Emilly Sonlajtnerová, VII.T – 34 hlasov
14. Jakub Bačák, VIII.A - 29 hlasov
15. Timotej Bocán, VI.U - 29 hlasov
Voľby do Školského parlamentu prebehli pod záštitou Rady školy pri ZŠ Benkova 34 a jej členky tiež dozreli na správny priebeh volieb a následné sčitovanie hlasov.
Ďakujeme dobrovoľníkom, ktorí nám voľby pomohli zorganizovať.
Teraz nás čaká prvé zasadnutie, na ktorom si novozvolení členovia zvolia svojho predsedu a vytvoria spoločný program Školského parlamentu na celé volebné obdobie.
Informácie o činnosti Školského parlamentu nájdete čoskoro aj na stránke školy v časti PREVENTÍVNE PROGRAMY.
Spracovala: Mgr. Dana Kolková, koordinátorka Školského parlamentu
Jazykový WocaBee šampionát
Uspeli sme v okresnom kole Jazykového WocaBee šampionátu!
Naše triedy 5. až 9. ročníka VIN sa v rámci NEMECKÉHO JAZYKA zapojili do piateho ročníka inovatívnej súťaže pre školy s názvom Jazykový WocaBee šampionát. Súťaž prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a súťaží sa online v aplikácii na učenie slovíčok - WocaBee. Žiaci sa učia novú slovnú zásobu vrátane výslovnosti moderným a veľmi efektívnym spôsobom. V súťaži sa hodnotí usilovnosť žiakov v učení nemeckého jazyka. Čím viac žiaci precvičujú, tým viac bodov získajú a viac sa aj naučia.Triedy v šampionáte súťažia ako tím, takže v nemčine sa zlepšujú skutočne všetci žiaci a slovíčka sa naučia vrátane správnej výslovnosti. Aplikácia navyše pracuje s každým žiakom individuálne za pomoci umelej inteligencie.
Naše triedy dosiahli v rámci okresného kola vynikajúce výsledky:
- miesto: trieda IX.T
- miesto: trieda VI.T
- miesto: trieda VI.U
- miesto: trieda VII.T
V TOP 10 sa ešte umiestnila V.T trieda na 9. mieste.
Triedy IX.T, VI. T a VI.U postúpili do krajského kola. To prebieha práve v týchto dňoch, kedy žiaci súťažia o postup do celoslovenského kola súťaže, v ktorom môžeme získať ďalšie ceny a príspevok na modernizáciu škôl v hodnote 6 000 €. Súťaž vyvrcholí medzinárodným finále, v ktorom sa stretnú tie najlepšie triedy z 8 krajín!
Avšak tou najdôležitejšou výhrou bude zlepšenie jazykových vedomostí našich žiakov a ich motivácia k učeniu jazykov, ktoré sú v dnešnej dobe mimoriadne dôležité. Sme veľmi radi, že na našej škole dávame priestor moderným technológiám a učíme cudzie jazyky inovatívnym spôsobom, ktorý žiakov baví a prináša im skutočné výsledky!
Držíme im v súťaži palce!Paed.Dr. M.Kukanová
Technická olympiáda
Dňa 9.10.2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Technickej olympiády. Zúčastnilo sa 42 žiakov 6. až 9. ročníka. Okrem teoretickej časti sa na našej škole uskutočnila prvýkrát aj praktická časť. Dvaja najúspešnejší žiaci z kategórie A, Timotej Švec a Eduard Hošek z IX.T, a jeden najúspešnejší žiak z kategórie B, Michal Brath z VII.T, postúpili do okresného kola, ktoré sa uskutoční 21.11.2024.
Všetkým srdečne gratulujeme a držíme palce v okresnom kole.
Mgr. Janka Štancelová PhD
Jesenné prázdniny
Jesenné prázdniny sa začínajú v stredu 30. 10. 2024 a končia 31. 10. 2024.
V škole sa stretneme v pondelok 4. 11. 2024.
Potopí nás klimatická kríza?
V mesiacoch september až október sa žiaci VIII.T a IX.T zapojili do environmentálneho projektu „Potopí nás klimatická kríza?“. Verejnoprospešný projekt realizuje OZ Pestrec v rámci grantového programu Ako Ďalej Nitra 2024, ktorý podporila Nitrianska komunitná nadácia a Mesto Nitra. Občianske združenie so žiakmi uskutočnilo sériu enviro workshopov o klimatickej zmene. Na úvod si žiaci pozreli dokumentárny film Po nás potopa, o dopadoch klimatickej krízy na Slovensko s výpoveďami ľudí, ktorým klimatická kríza tvrdo udrela do života. Po prezretí dokumentu nasledovali aktivity a živé diskusie o tejto dôležitej téme. Žiaci zistili nielen čo ju spôsobuje, ale hlavne, aké sú možnosti jej riešenia - či už z pohľadu ich individuálnych, ale aj skupinových rozhodnutí. Po skončení teoretickej časti projektu nasledovala praktická časť v rámci ktorej si žiaci zveľadili vonkajší školský areál. Výsledkom bola tvorba vyvýšených záhonov s drobným ovocím a trvalkami, zasadenie stromu moruše a umiestnenie retenčnej nádrže na zachytávanie dažďovej vody zo strechy našej školy.
Mgr.Henrieta Horičková PhD.
Jabĺčkový deň
21.któber je Deň jablka, Apple Day, Deň pôvodných odrôd jabĺk. Hlavným poslaním tohto dňa je pripomenúť si, že jablko prospieva zdraviu, je najdostupnejším ovocím a aj u nás má jeho pestovanie dlhú tradíciu. V spolupráci so školskou jedálňou, ŠKD a rodičmi mohli aj žiaci prvých ročníkov zažiť poučné popoludnie, oboznámiť sa s množstvom odrôd tohto ovocia, ochutnať jedlá a nápoje, ktoré sa z jabĺčok dajú pripraviť.
PaedDr.Miroslava Vašková
Bienále animácie Bratislava
V rámci aktivizujúcich metód na slovenskom jazyku žiaci 5. ročníka ZŠ Benkova 34 dňa 23.10.2024 navštívili podujatie Krajskej knižnice Karola Kmeťka, kde si prezreli výber víťazných animovaných filmov z celého sveta pre deti a mládež. Zoznámenie sa s kvalitnými filmami vytvára príležitosť pre rozvoj kreatívneho myslenia a prináša nové inšpirácie. Jednotlivé posolstvá filmov žiaci pretavili do vlastného výtvarného spracovania.
Bartošová, koordinátor akcie
Beseda s našou Martou Bis
Žiaci tretích a štvrtých ročníkov našej školy mali možnosť nahliadnuť do tajov tvorby knihy od jej napísania až po jej úspešné vydanie. Umožnila im to pani spisovateľka Marta Bis na októbrovej besede o románe pre deti s názvom Askárria. Pútavou formou im vyrozprávala príbeh vzniku jej knihy, za ktorú dostala mimoriadnu cenu vydavateľstva Čakanka. Pani spisovateľka pracuje na našej škole ako pani vychovávateľka, čo ešte viac umocnilo zvedavosť a záujem detí. Sme hrdí, že aj takíto šikovní ľudia pracujú na našej škole.
Mgr. Marika Tydorová
Návšteva dopravného ihriska
Začiatkom októbra navštívili štvrtáci dopravné ihrisko v Nitre.
Poradili si s teoretickou aj praktickou časťou dopravnej výchovy. Zopakovali si pravidlá cestnej premávky a aj ako neohroziť a neublížiť sebe a ostatným účastníkom dopravnej premávky. Ak dávali dobrý pozor v príprave, hneď sa to ukázalo v druhej časti programu. Všetci dostali do rúk kolobežku alebo bicykel. Riadili sa svetelnými signálmi, dopravnými značkami a predpismi, s ktorými boli oboznámení. Na poriadok počas premávky dozerala pani dopravná policajtka. Tá ich upozornila a vysvetlila, keď došlo k priestupku.
Z návštevy dopravného ihriska si deti odniesli veľa nových informácií a tešia sa na ďalšiu návštevu.
Mgr. Jana Hanková
Deň pre planétu, Festival udržateľného života
Žiaci IV.C. triedy sa zapojili do celoslovenskej súťaže" VEĽKÉ PÁTRANIE V REGIÓNOCH (POMÁHAME VEDCOM)". Počas letných prázdnin fotili motýle a zisťovali ich názvy v slovenskom aj v latinskom jazyku. Ich práca bola ocenená, umiestnili sa v 1. desiatke z mnohých škôl a dostali pozvanie na festival "DEŇ PRE PLANÉTU".
Autorom programu bol Jaroslav Blaško, scenárista, kameraman, autor kníh "Cesta za tichom" a režisér dokumentárnych filmov, ktoré získali množstvo ocenení. Jeho odborné zručnosti a vášeň pre prírodu sa odrazili v kvalitnom a inšpiratívnom obsahu, ktoré obohatili naše skúsenosti na festivale.
Verím, že získané poznatky a zážitky boli pre deti obohacujúce a budú ich motivovať k ďalšiemu skúmaniu sveta okolo nás.
Mgr. Soňa Ďuríková
Oznam o riaditeľskom voľne pre 1. - 9. ročník dňa 25.10.2024
Zubria zvernica a Zámok Topoľčianky
Už ste niekedy raňajkovali spolu so zubrami? Naši piataci z tried V.A, V.B, V.C, V.D, V.U, V.T a šiestaci z VI.U a VI.T áno a nielen to. Spolu sme nazreli aj do krásnych historických priestorov Zámku Topoľčianky a cítili sme sa ako skutoční grófi. Videli sme vzácne expozície z rôznych dôb a na záver exkurzie sme boli oboznámení s prírodným bohatstvom Slovenska, konkrétne s lesmi, zvieratami a včelárstvom. Zhodli sme sa na tom, že túto exkurziu môžeme hodnotiť ako pekne strávený a využitý čas, kde sme sa aj veľa dozvedeli a naučili.😊
Mgr. Simona Otrasová
Dejepisný workshop: „Deň, keď sa mlčalo“
V spolupráci s organizáciou Post Bellum sa každoročne snažíme približovať žiakom minulosť zážitkovou formou. Aj preto sa na našej škole realizovala pre žiakov 9. ročníka séria interaktívnych workshopov. Prostredníctvom nich sa zoznámili s historickými reáliami a dilemami, ktorým museli čeliť mnohí ľudia v období 50. rokov 20. storočia. Nosnou témou bol proces znárodňovania a kolektivizácie na slovenskom vidieku. Žiaci si vyskúšali nielen skupinovú prácu, ale i pozíciu jednotlivca v kolektíve, učili sa vecne argumentovať a kriticky myslieť.
Dúfajme, že sa dozvedeli niečo nové, „zažili“ na chvíľku minulosť na vlastnej koži a v neposlednom rade si uvedomili rozdiel medzi slobodou a neslobodou.
PhDr. Beáta Brunclíková
POĎME VON!
Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nitrianskej komunitnej nadácie a partnerov UNICEF a Mesto Nitra v grantovom programe Mladí nitrianski filantropi.
Projektu sa aktívne zúčastnili žiaci IX.B Soňa Olbertová, Damián Brtek a Samuel Malenčík pod koordinátorským vedením Mgr. Miriamy Mandalíkovej. Zúčastnili sa školenia v rozsahu 20 hodín. Naučili sa ako projekt vypracovať a získali grant vo výške 600 €.
Cieľom projektu bolo vytvoriť sedenie na školskom dvore, ktoré bude slúžiť na výučbu a voľnočasové aktivity. Stoly a stoličky sú z drevených cievok, ktoré slúžia na káble.
Do realizácie projektu sme zapojili žiakov 2.stupňa. Veríme, že nové sedenie sa nebude využívať len na výučbu, ale aj v Školskom klube.
Mgr. Miriama Mandalíková
Hlavná stránka školy