- Sobota 23. 11. 2024
- Počet návštev: 8545708
Novinky
Úsmev ako dar
V spolupráci so Spoločnosťou priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar sa na našej škole uskutočnila zbierka trvanlivých potravín a drogérie.
Zástupcovia žiackeho parlamentu zbierku odovzdali a vypočuli si pútavú prezentáciu o spoločnosti a o životných príbehoch rodín, ktorým sa snažia pomôcť. Vďaka nášmu úsiliu a nezištnej pomoci, sa nám podarilo podporiť tri rodiny, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii. Potraviny a drogéria, ktoré im môžeme vďaka tejto zbierke odovzdať, im aspoň na chvíľu uľahčia ich trápenie, znesú z pliec ťažké bremeno v podobe nedostatku financií, s ktorým každodenne bojujú a vnesú do ich tvárí úsmev plný radosti a šťastia.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do zbierky.
ĎAKUJEME, ŽE NÁM POMÁHATE NAPĹŇAŤ MYŠLIENKU … ABY KAŽDÉ DIEŤA MALO RODINU.
Karneval
Fašiangové obdobie si maskami, zábavou a súťažami pripomenuli aj žiaci 1.a 2.ročníka.
6
Úspech našich žiakov na stolnotenisovom turnaji
Za podpory našej školy ZŠ Benkova, mesta Nitry a NSK sa naši žiaci mohli zúčastniť stolnotenisového turnaja Pezinskej školskej ligy. V školskom roku 2018/2019 majú už za sebou 2 turnaje, na ktorých nás vzorne reprezentovali.
Výsledky prvého turnaja:
kategória mladší žiaci 1. miesto Simon Ištokovič 6.A
kategória najmladší žiaci 3. miesto Lukáš Ištokovič 3.A
kategória starší žiaci a dorastenci 6. miesto Miro Ištokovič 8.A
Výsledky druhého turnaja:
kategória najmladší žiaci 2. miesto Lukáš Ištokovič 3.A
kategória mladší žiaci 2. miesto Simon Ištokovič 6.A
kategória starší žiaci a dorast 8. miesto Miro Ištoković 8.A
Tréner
Karneval
Dňa 31.1. sme polročné vysvedčenie oslávili KARNEVALOM - 3. a 4.ročník.
2
EURÓPSKA DOBROVOĽNÍCKA SLUŽBA
Pablova pútavá prezentácia o Európskej dobrovoľníckej službe v angličtine nás naučila o tomto programe, ako funguje a ako sa môžeme v budúcnosti pridať a stať dobrovoľníkmi. Dozvedeli sme sa aj o jeho krajine-Španielsku, o ich národných jedlách, krásnych plážach....
V priestore na otázky sme dostali možnosť pýtať sa na všetko, čo nás zaujíma.
Bola to veľmi náučná hodina pre všetkých,ktorí sa jej zúčastnili.1
Lyžiarsky kurz
V termíne od 7.1. do 11.1. 2019 sme zažili úžasný lyžiarsky kurz v rozprávkovom stredisku Skalka pri Kremnici.
Návšteva pobočky Google v Bratislave
Náš žiak Šimon Prešinský zo 6.T VIN získal na celoslovenskom kole Festivalu vedy a techniky cenu od firmy Google. Jedna z cien bola aj návšteva pobočky Google v Bratislave. Z prezentácie, súťaže a zaujímavého dňa prinášame fotografie.
48
Vianočné stretnutie so škôlkarmi
V stredu, 12.12.2018, sa uskutočnilo milé stretnutie žiakov prvého ročníka a škôlkarov z MŠ Benkova, MŠ Alexyho a MŠ Bazovského.
Ďakujeme všetkým za pekný sviatočný program a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
1
Zlatý vek Peterhofu
Na Bratislavskom hrade sme dňa 18.12.2018 navštívili výstavu s názvom "Zlatý vek Peterhofu", na ktorej sa žiaci mohli oboznámiť s ruskou kultúrou a životom na cárskom dvore - mohli vidieť odevy panovníkov, orientálny porcelán, osobné predmety vládcov.
1
Vedomostný kvíz
Pri príležitosti 100ho výročia založenia ČSR sa trieda 6.B zúčastnila vedomostného kvízu v knižnici, kde zábavnou formou sa dozvedeli poznatky a precvičili si vedomosti o našej histórii. Na záver víťazi získali sladkú odmenu.
10
Vyhodnotenie súťaže iBOBOR 2018/19
V dňoch 12. – 16. 11. 2018 sa uskutočnila medzinárodná informatická súťaž iBOBOR, ktorej hlavným cieľom je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.
Hoci v každej zúčastnenej krajine prebieha súťaž trochu inak, organizátori zo všetkých krajín sa raz ročne stretnú aby vytvorili spoločnú databázu úloh pre ďalší ročník súťaže. V roku 2018 sa stretnutie konalo na Cypre.
Tento školský rok sa zapojilo na našej škole spolu 356 žiakov, z toho 170 žiakov sa stalo úspešnými riešiteľmi. O tom, koľko žiakov sa zapojilo do tejto súťaže na našej škole v jednotlivých kategóriách tento školský rok a ako dopadli, hovorí tabuľka.
Všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do súťaže, ďakujeme, úspešným riešiteľom gratulujeme, a tešíme sa spoločne na ďalší ročník súťaže.
Vianočný minibazár pre Emku a Paľka
Žiacky parlament aj tento rok už tradične zorganizoval charitatívny minibazár. V tomto školskom roku zástupcovia tried rozhodli, že výťažok venujeme dvojičkám Emke a Paľkovi, ktorí trpia detskou mozgovou obrnou.
Podarilo sa nám vyzbierať počas minibazáru a vďaka darcovi sumu: 1938,64,- eur. Tieto peniažky budú použité na rehabilitačné pobyty. Všetkým, ktorí pomohli s prípravou minibazáru, alebo sa zapojili do nákupu, či predaja, darcovi a mamičke, ktorá spolu so synom uháčkovali dvojičkám dve krásne chobotničky, zo srdca ĎAKUJEME.
Počas zasadnutia žiackeho parlamentu sme vyzbierané peniažky odovzdali Emkinej a Paľkovej mamičke.
3
Šaliansky Maťko
Školské kolo v prednese povesti
4
Žiaci si vyskúšali zážitkové vyučovanie
Naša škola ZŠ Benkova sa nedávno stala súčasťou inovatívneho vzdelávacieho projektu Expedícia Fenomény sveta. Stali sme sa tak jednou z prvých škôl na Slovensku, ktoré začali využívať úplne nové vzdelávacie materiály určené na medzipredmetovú výučbu. Ide o profesionálne pripravené vzdelávacie materiály, ktoré sú zhotovené tak, aby ich učitelia mohli okamžite použiť v triede.
O čo ide pri medzipredmetovej výučbe? Je to jeden z najmodernejších spôsobov výučby. Aplikujú ho napríklad vo Fínsku, krajine s jedným z najlepších vzdelávacích systémov na svete. Pri takejto výučbe žiaci nezískavajú informácie izolovane, v rámci jednotlivých školských predmetov, ale podľa zvolenej témy. Takto získajú poznatky a vedomosti v súvislostiach, ucelene, čo je presne to, akým spôsobom by mali nazerať na problémy a ich riešenie aj neskôr v bežnom živote.
Samozrejme to neznamená, že na škole končíme s tradičnou výučbou. Naopak, projekt je doplnkom a šancou vyskúšať si výučbu inak. Organizátori projektu ponúkli všetkým zúčastneným školám v projekte širokú škálu možností, ako vzdelávacie materiály aplikovať. Školy si samé vyberú, či pôjde o zaradenie do vyučovania bežných predmetov, blokové vyučovanie alebo napríklad týždeň tematického vyučovania. My sme sa rozhodli pre týždeň tematického vyučovania.
Ako už názov projektu Expedícia Fenomény sveta napovedá, išlo o vzdelávaciu expedíciu, počas ktorej žiaci spoznávali jednu z tém, ktorá formuje svet okolo nás. Momentálne Fenomény sveta tvoria témy: voda, vzduch, slnko, kultúra a komunikácia, pričom my sme si ako prvú vybrali práve tému vzduch.
Od organizátorov projektu, neziskovej organizácie EDULAB sme bezplatne získali kompletne spracované vzdelávacie materiály v digitálnej aj tlačenej podobe. O ich kvalite svedčí aj to, že využívajú aj vzdelávacie videá od britskej televízie BBC, ktoré patria medzi najkvalitnejšie na svete. Silnou stránkou materiálov je, že deti vedomosti objavovali formou expedície, teda atraktívne putovali za poznaním. Išlo teda o zážitkové vzdelávanie, ktoré žiakom našej školy sprostredkovalo tému ich vlastnou skúsenosťou. Navyše, žiaci získali zručnosti potrebné pre život, ako tímová spolupráca, čítanie a počúvanie s porozumením, či kritické myslenie.
Projekt sme realizovali v triede VI.T VIN. V termíne 10.12 až 14.12 sme vo vybranej triede spoločne objavili 12 tém fenoménu VZDUCH. Na projekte sa podieľali ako vyučujúci p. učiteľka Mgr. Henrieta Horičková PhD., p. učiteľ PaedDr. Róbert Harmata a manažérsky a logisticky celý projekt zastrešila p. zástukyňa Mgr. Mária Bernáthová.
Projekt Expedícia Fenomény sveta má okrem vzdelávacej časti aj zábavnú. Organizátori projektu spolupracujú s populárnym youtuberom Bačom. Vo voľnom čase môžu žiaci na jeho youtube kanáli sledovať videá z destinácií, ktoré navštívil alebo si svoje vedomosti otestovať v zábavnom kvíze, ktorý bude prebiehať na webe projektu fenomenysveta.sk. Žiaci budú môcť vyhrať atraktívne ceny. Prvá cena je dobrodružná expedícia k nórskym fjordom pre celú triedu. Šancu zažiť výlet do Nórska tak teraz majú aj žiaci našej školy!
PaedDr. Róbert Harmata
20
BESEDA S KOZMONAUTOM
Chcel byť všeličím možným, no nakoniec sa stal kozmonautom. Nie však hocijakým, ale prvým a jediným slovenským kozmonautom, ktorý letel do vesmíru. Letec, plukovník a generál Ivan Bella.
V stredu 4.12.2018 mali žiaci štvrtého ročníka jedinečnú možnosť sa s ním osobne stretnúť. V priestoroch knižnice im náš jediný kozmonaut zaujímavo a pútavo porozprával o celej náročnej príprave a samotnom pobyte vo vesmíre. Dozvedeli sa veľa podrobností o 27. expedícii na vesmírnu stanicu Mir, kde bol práve Ivan Bella jedným z členov hlavnej posádky. Slovensko sa tak vďaka nemu stalo 21. krajinou, ktorá má svojho kozmonauta. Najväčší záujem prejavili deti o raketu Sojuz TM-29. Náš kozmonaut im porozprával ako sa 20. februára 1999 vzniesla z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane a ako sa 22. februára spojila s ruskou orbitálnou stanicou Mir, kde vykonal viacero pokusov hlavne v oblasti lekárskej vedy. Jedinečný bol najmä test s prepelicami zameraný na možnosť ich prežitia počas dlhodobých letov. Jeho pobyt vo vesmíre trval sedem dní a skončil sa 28. februára 1999 mäkkým pristátím v zasneženej kazašskej stepi.
Na záver mali štvrtáci možnosť položiť vzácnej návšteve otázky. Po skončení besedy prebehla autogramiáda a spoločné fotografovanie. Stretnutie so slovenským kozmonautom bolo pre nás všetkých nezabudnuteľným zážitkom.
1
Naše úspechy v celoštátnej výtvarnej súťaži ,, Dejiny sebavedomia "
Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa vyhlásili Štátny pedagogický ústav a ArtForum 21 Slovakia pre žiakov základných škôl, gymnázií s osemročným vzdelávacím programom a základných umeleckých škôl súťaž Dejiny sebavedomia. Do súťaže sa mohli zapojiť jednotlivci alebo triedne kolektívy jednotlivých ročníkov škôl. Cieľom súťaže bolo prebudiť záujem žiakov o svoje rodisko, prostredie, v ktorom žijú, o jeho históriu a kultúru.
Naši žiaci boli ocenení v krajskom kole súťaže :
2.m. Nina Spielmanová ( z bývalej 9.A triedy )
3.m. kolektívna práca : Daniela Antalová, Ľudmila Sýkorová a Simona Galková z 8.U
Žiačkam srdečne blahoželáme , tešíme sa z ich úspechu a želáme mnoho ďalších školských úspechov.
Matičný stolnotenisový turnaj ku Dňu ústavy Slovenskej republiky
Nitra, 27. september 2018
Matičný stolnotenisový turnaj sa konal pri príležitosti Dňa ústavy Slovenskej republiky – pripomenutia si prijatia najdôležitejšieho zákona nášho suverénneho a nezávislého štátu. Na podujatí sa okrem stolného tenisu mali deti možnosť zapojiť do interaktívnej výstavy 25. rokov Slovenskej republiky. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja. V rámci Európskeho mesta športu turnaj zabezpečením pitného režimu hráčov podporilo aj Mesto Nitra.
V turnaji sa do troch kategórií prihlásilo spolu sedemdesiatjeden žiakov zo základných škôl z Nitry a okolia. Zápasy sa odohrávali v duchu fair-play, na čo dohliadla odborná komisia utvorená manželmi Koprdovými a trénerom Miroslavom Ištokovičom. Každý hráč získal medailu za účasť a víťazi prvých štyroch miest z celového počtu 64 hráčov získali aj diplomy, trofeje a vecné ceny. V kategórii deväť až dvanásť rokov sa na štvrtom mieste umiestnil Daniel Dukát z Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalazanského v Nitre, na treťom mieste bol Adam Blaho zo ZŠ Kráľa Svätopluka v Nitre, druhé miesto si vybojoval Lukáš Ištokovič zo ZŠ Benkova v Nitre a prvé Sebastián Škandík zo ZŠ sv. Svorada a Benedikta v Nitre. V kategórii trinásť až pätnásť rokov sa na štvrtom mieste umiestnil Daniel Lenčéš zo ZŠ sv. Svorada a Benedikta v Nitre, na treťom Lukáš Lazar zo ZŠ a MŠ Čakajovce, na druhom Kamil Arpáš zo ZŠ Mojmírovce a víťazom sa stal Miroslav Ištokovič zo ZŠ Benkova v Nitre. Keďže sa do súťaže prihlásil väčší počet dievčat, bola pre ne vytvorená ich vlastná kategória. Tu si štvrté miesto obhájila Petra MagáTová zo ZŠ a MŠ Čakajovce, tretie miesto získala Terézia Gavorová z Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalazanského v Nitre, druhé miesto získala Emma Bakytová z Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalzanského v Nitre a prvé miesto si vybojovala Eva Blahová zo ZŠ Kráľa Svätopluka z Nitry.
Podujatie je výstupom celoročného projektu Tréningového stolnotenisového centra financovaného s podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý sa realizuje v Dome MS v Nitre v roku 2018. Zároveň bolo pokračovaním minulého ročníka. Vďaka tomuto projektu môžu deti v priestoroch Domu MS v Nitre navštevovať bezplatné popoludňajšie tréningy.
Okrem zápolenia v stolnom tenise si žiaci prezreli výstavu 25. rokov Slovenskej republiky. Výstava svojou koncepciou, spôsobom a formou interaktívneho učenia sprostredkovala deťom základné informácie o Slovenskej republike, jej hlavných dokumentoch, vzniku a tiež o významných medzníkoch, ktoré Slováci zažili počas 25. rokov svojej samostatnosti. S prezentáciou výstavy má Dom MS v Nitre v pláne pokračovať na podujatiach základných škôl s rozšírením o informácie z obdobia ČSR a prepojením na matičnú históriu a jej súčasnosť.
Za pomoc pri organizácii podujatia ďakujeme predsedníčke MO MS Ivanka pri Nitre Margite Račkovej, rozhodcom a všetkým prítomným pedagógom.
Nikola Rechtorisová
Dom MS v Nitre
Červené stužky
Dňa 23.11 sa uskutočnili na škole preventívne besedy " Červené stužky" v 5. a 7.ročníku. Prevencia bola zameraná na zdravý životný štýl Beseda bola realizovaná v spolupráci s CPPPaP
1
Okresné kolo technickej olympiády
29.11.2018 sa uskutočnilo okresné kolo technickej olympiády TO. Sebastian Štancel, žiak 6.T triedy, získal 3. miesto. Gratulujeme.
Jaguar Primary School Challenge
23.11.2018 sa v priestoroch JAGUAR LAND ROVER uskutočnil Jaguar Primary School Challenge. Našu školu zastupovali žiaci Šimon Prešinský, Ján Hruškovič, Sebastian Štancel, Adam Guzmický a Adam Sýkora z 5. a 6. ročníka VIN. Žiaci zkonštruovali automobily a prezentovli svoju prácu. V závode Jaguar Land Rover bola vynikajúca atmosféra a všetci sme si to tam užili. Ďakujeme chlapcom za prácu a reprezentáciu školy. Tešíme sa na ďalší ročník súťaže.
31
Hlavná stránka školy