OZNAM
Zbierame batérie so Šmudlom
Naši prváci sa zábavnou a interaktívnou formou učili triediť odpad, ktorý veľakrát nájdeme v našej prírode. Tiež sa dozvedeli z čoho sú vyrobené batérie, že majú 7 vrstiev a ako ich máme správne separovať. Videli, ako tieto odpadky znečisťujú a škodia našej prírode. Dostali aj informácie, aké rôzne veci sa dajú vyrobiť z recyklovaných materiálov.
Ekovýchovný program Zbierame batérie so Šmudlom sa konal pod záštitou Inštitútu aplikovanej ekológie DAPHNE v spolupráci s firmou SEWA.
1
IMATRIKULÁCIA 2024 vo VIN
OŽaZ 2024
Poznáte Gordonov úder a Heimlichov manéver? Aká je stabilizovaná poloha? Čo znamená skratka KPR?
Odpovede na tieto a podobné otázky dostali žiaci 2.stupňa počas praktického cvičenia prvej pomoci, ktoré sme pre žiakov našej školy zorganizovali v spolupráci s Katedrou klinických disciplín a urgentnej medicíny
Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.Pod vedením budúcich zdravotníkov si žiaci (aj učitelia) na figurínach vyskúšali kardiopulmonálnu resustitáciu detí i dospelých a oživovanie pomocou prenosného defibrilátora, naučili sa ako pomôcť kamarátovi či príbuznému pri dusení sa, prečo a ako správne znehybniť končatinu, zastaviť krvácanie a ako následne bezpečne preniesť zraneného bližšie k ďalšej pomoci.
Za trpezlivý prístup a ústretovosť ďakujeme Bc. PhDr. Monike Mankoveckej, PhD. MPH. a jej študentom Oliverovi, Jánovi, Adamovi, Samovi, Martinovi a i študentkám Sandre a Paulíne. Tešíme sa na budúce teoretické stretnutia a veríme, že v živote našich žiakov nenastanú chvíle, v ktorých by prvú pomoc potrebovali!
Praktické cvičenie bolo zrealizované ako súčasť prierezovej témy „Ochrana života a zdravia“, okrem zdravotnej prípravy sa žiaci v triedach i na školskom dvore zaoberali, pohybom a pobytom v prírode a základmi civilnej ochrany.
Beseda s pani spisovateľkou Martou Bis
15. novembra 2024 sa žiaci 3., 4. a 9. ročníka VIN dočkali besedy s našou milou pani vychovávateľkou Martou Bisovou, alias pani spisovateľkou Martou Bis, ktorá žiakom pútavou formou vysvetlila, aké je to písať knihu. Hovorila o tom, koľko radosti jej písanie prinieslo, ale aj koľko námahy človek musí vynaložiť, koľko času obetovať, koľko prekážok prekonať, keď chce naplniť svoj sen, v jej prípade napísať knihu o Askárii, ktorá je plná krásnych myšlienok o živote, plná fantázie, dobrodružstiev, napätia, ale aj zábavy a v neposlednom rade aj krásnych opisov čarovných krajín a čarovných bytostí. O tvorbe svojho diela rozprávala skromne, ale s nadšením a radosťou. Prezradila čo to z dobrodružstiev hlavných hrdinov z knihy ASKÁRIA, DUŠA ZEME, ktorá je hodnotným dielom. Je vyzdvihovaná odborníkmi a vo vydavateľstve Čakanka získala špeciálnu cenu za najlepšiu knihu pre deti. Žiaci hltali slová svojej milovanej pani vychovávateľky a v druhej časti besedy jej kládli veľa zvedavých otázok, na ktoré ona trpezlivo a s láskou odpovedala. Skrátka... naša Martuška☺. Na záver ju deti odmenili silným potleskom a mnohí aj silným objatím. Už teraz sa všetci tešíme na ďalšie diela tejto úžasnej a talentovanej pani spisovateľky s veľkým srdcom a nádhernou dušou.
Mgr. Andrea Maňovská
Bratislava - Národná rada, hrad, Staré Mesto
V rámci medzipredmetových vzťahov (DEJ,OBN) sa naši ôsmaci zúčastnili exkurzie v Bratislave. Začali návštevou Národnej rady Slovenskej republiky, kde im pracovníci NR SR poukazovali priestory parlamentu, porozprávali o štátnych symboloch SR, o histórii budovy a o fungovaní tejto inštitúcie. Najväčším lákadlom bola rokovacia sála, ktorú mali možnosť vidieť z povestného balkóna. Žiaci sa dozvedeli, aký význam a funkciu majú jednotlivé priestory, pre koho sú určené a aj to, ako prebieha samotné rokovanie. Viacerých prekvapil fakt, že rokovacia sála vyzerá v skutočnosti menšia ako v televízii :).
Druhá časť exkurzie sa začala pri Bratislavskom hrade. Sprievodcovia mali pre žiakov pripravený dvojhodinový interaktívny program v skupinách, ktorý sa týkal histórie mesta. Z Bratislavského hradu viedla cesta do Starého Mesta. Žiaci si vypočuli zaujímavosti o Dóme sv. Martina, Primaciálnom paláci a Hlavnom námestí so Starou radnicou. Samozrejme neobišli ani sochu Čumila. Prehliadku mesta ukončilo vyhodnotenie aktivít pred budovou SND, kde sprievodcovia odmenili víťazný tím sladkou odmenou :).
Mgr. Martina Kyrczová
Červené stužky
V dňoch 25.11.2024 a 29.11.2024 sme pre žiakov 7.a 8.ročníka pripravili besedu s prednášajúcimi z Kampane "Červené stužky" na tému: HIV/AIDS pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS a dôležitosti prevencie pred týmto ochorením.
Mgr. Zuzana Kováčová
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
Deti z ŠKD klasika sa aj v tomto školskom roku stali súčasťou výzvy "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?".
Zbierka prebehla v mesiaci november a vyzbierali sme 90 krabičiek. Veríme, že darčeky aj tieto Vianoce potešia a zahrejú pri srdci seniorov na Slovensku.
Ďakujeme:)
Bc. Edita Kazánová
Naša šachová nádej
Naša žiačka Hannah Viskupová z III. D sa prebojovala na Majstrovstvá Slovenska v šachu.
Želáme jej veľa šťastia a držíme palce:)
Úspech žiačok na MSR v karate
Radi by sme Vás informovali o úspechu žiačok Viktórie Ševčíkovej z IX.A a Natálie Ševčíkovej z VIII.D na Majstrovstvách Slovenska v karate, ktoré sa konali túto sobotu v Košiciach.
Viki sa po prestupe do novej vekovej kategórie, Kadetky14 -15 ročné do - 54kg, kde sa stretla naozaj kvalitná skupina pretekárok, prebojovala až do finále a priniesla domov striebro.
Naty presvedčivými výsledkami zápasov 8:0, 3:0, 7:0 a vo finále 8:2 vyhrala nielen titul Majsterky SR vo svojej kategórii 12-13 ročných do - 52kg, ale získala aj titul víťazky Slovenského pohára za najviac nazbieraných bodov v tejto sezóne.
Obom dievčatám gratulujeme:)
Školské kolo Olympiády v ruskom jazyku
V predchádzajúcich dňoch sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády v ruskom jazyku. Žiaci ukázali, čo vedia o ruskej kultúre a umení a zároveň ako dokážu v ruskom jazyku konverzovať. Na 1.mieste sa umiestnil žiak Marko Beníšek z VIII.D triedy, 2.miesto obsadila žiačka Alexandra Kinčiová z IX.A triedy a 3. miesto patrí žiačke Lucii Lisej z IX.D triedy. Gratulujeme víťazom a ďakujeme všetkým účastníkom.
Tešíme sa na ďalší ročník:)
Mgr.Simona Otrasová
Úspech našich žiakov na okresnej olympiáde z techniky
Naša škola môže byť právom hrdá na úspech dvoch vynikajúcich žiakov, Eduarda Hošeka a Timoteja Šveca z IX.T, ktorí sa 21. novembra 2024 zúčastnili okresného kola technickej olympiády. Obaja žiaci preukázali svoje výborné technické zručnosti a teoretické vedomosti, čo im vynieslo prvé miesto v súťaži.
Vďaka tomuto víťazstvu sa môžu tešiť na účasť v krajskom kole, kde im prajeme veľa šťastia a ďalších úspechov.
Eduardovi a Timotejovi gratulujeme a tešíme sa na ich ďalšie skvelé výsledky!
Mgr. Janka Štancelová PhD.
Olympiáda v anglickom jazyku
V mesiaci november sa na škole uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. V písomnej časti si svoje vedomosti otestovalo 65 súťažiacich. Úspešní riešitelia sa stretli v ústnej časti olympiády. Víťazom v jednotlivých kategóriách: 1A - Karolína Čapeková a 1B - Nikolaj Chudovan gratulujeme.
Želáme im veľa úspechov v okresnom a krajskom kole:)
Mgr. Miriam Bartová
Bubnovačka 2024
Myšlienka podujatia „Aby bolo deti lepšie počuť“ sa konala aj v tomto roku 19.11.2024. Už po jedenástykrát upozornila na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomenula potrebu včasnej prevencie v spoločnosti.
Naši žiaci 7.A,B,C,D triedy sa priamo zúčastnili Bubnovačky na Svätoplukovom námestí v Nitre.
Ostatní žiaci sa do Bubnovačky zapojili v škole a my veríme, že ich bolo naozaj počuť, pretože hlas detí je dôležitý.
Levanduľové srdiečka- nádej pre mamičky v núdzi
Počas Dňa dobrosrdečnosti, 14. novembra, sme ukázali dobré srdce aj my. Členovia Školského parlamentu predávali na škole levanduľové srdiečka, ktoré vlastnoručne ušili mamičky v núdzi z OZ Maják v Košiciach. Výťažok z predaja srdiečok pomôže mamičkám zaplatiť lieky, poplatky za škôlku či ubytovanie.
Ďakujeme všetkým, ktorí túto milú akciu akýmkoľvek spôsobom podporili!
Mgr. Dana Kolková, koordinátorka ŠP
Indonézia- beseda s misijnou sestrou
Vedeli ste, že na jednom zo sedemnásťtisíc ostrovov sa narodila a vyrástla aj misijná a rehoľná sestra Praxedis Pakaenoni, ktorá bola pozvaná 15.11. 2024 do našej škole na besedu o Indonézii? Beseda sa konala pre žiakov 6. ročníka, ktorí navštevujú hodiny náboženstva. Žiaci sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o tejto vzdialenej krajine z oblasti spoločenského života, geografie a kultúry.Zaspievali si Indonézsku pieseň o vďačnosti, naučili sa obrad pozdravu mladých ľudí a dozvedeli sa o ťažkých podmienkach miestnych detí. Sestre Sedis ďakujeme za obohatenie našich žiakov o nové poznatky, ale aj o podelenie sa o osobné skúsenosti inej, vzdialenej kultúry.
Sr. Felicita, Mgr. Božena Melegová
Európsky certifikát kvality
Dovoľte nám podeliť sa s Vami o náš úspech!
Žiaci IX.A a IX.B, spolu s pani učiteľkou Formelovou, získali za aktvnu prácu v projekte eTwinning „The Average Student - beyond Numbers and Data“ Európsku značku kvality. To znamená, že práca pani učiteľky, práca jej žiakov a spolupráca s projektovými partnermi zo Španielska, Portugalska a Fínska splnili kritériá rámca pre označenie kvality a získali vysoké skóre. Projekt bude tiež uvedený v špeciálnej oblasti Európskej školskej vzdelávacej platformy.
Bližšie o projekte sa môžete dozvedieť na stránkach projektu a na na stránkach našej školy v sekcii Projekty
https://school-education.ec.europa.eu/en/etwinning/projects/average-student-beyond-numbers-and-data
Workshop „ŠKOLSKÁ SLÁVNOSŤ 89“
Len pred niekoľkými dňami sme si pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie. Vďaka nej získala naša spoločnosť slobody, o ktorých do novembra 1989 mnohí ľudia len snívali a hovorili veľmi opatrne, potichu.
O diametrálnej odlišnosti prednovembrových a dnešných dní sa mohli presvedčiť vybraní žiaci 8. ročníka, ktorí sa na dejepisnom workshope preniesli v čase (jeseň 1989) do jednej obyčajnej školskej triedy. Cez postavy konkrétnych žiakov, ich rodinné zázemie, postavenie rodiny v spoločnosti v danom období sa im lektori pokúsili objasniť spoločenskú realitu v Československu pred Nežnou revolúciou. Žiaci si tak mohli porovnať detstvo a život školákov v období totalitného režimu so situáciou a pomermi v súčasnosti.
Možnosť stať sa na chvíľu pionierom, vyskúšať si viazanie pionierskej šatky či prípravy školskej slávnosti im poskytla obraz doby a vytvorila priestor na prepojenie minulosti a prítomnosti.
Dúfajme, že workshop bol obohacujúcou príležitosťou zamyslieť sa nad dôležitosťou slobody, občianskej odvahy a zodpovednosti za vlastné konanie.
PhDr. Beáta Brunclíková
Po stopách histórie starobylej Nitry
Je dôležité poznať naše dejiny a ak sa vieme „nadýchnuť histórie“ aj mimo triedy, prečo to nevyužiť? Práve preto sa žiaci 7. A, B, C a D triedy zúčastnili mini exkurzie na Nitrianskom hrade. Poznatky z hodín dejepisu si mohli upevniť pri prehliadke celého hradného komplexu. Prezreli si exponáty vystavené v Diecéznom múzeu, Baziliku sv. Emeráma a taktiež nádvorie pri Vazulovej veži.
Na záver čakali žiakov úlohy v podhradí, kde mali podľa slovných indícií hľadať konkrétne informácie a hmotné dôkazy. Tešíme sa na ich výstupy, ktoré si pre nás vo svojich tímoch pripravili.
PhDr. Beáta Brunclíková
Keď dievčatá programujú
Aj v tomto školskom roku sme sa rozhodli zorganizovať v spolupráci s občianskym združením Aj Ty v IT pre naše dievčatá workshopy zamerané na programovanie micro:bitov, kreatívnych hier v programe Scratch a tvorenie v modernom grafickom prostredí Canva. Šiestačky pod vedením lektora naprogramovali hru inšpirovanú našou fantastickou lyžiarskou hviezdou Petrou Vlhovou, siedmačky si vyskúšali, čo všetko dokáže malé nenápadné zariadenie - micro:bit a ôsmačky objavili úžasné možnosti Canvy pri navrhovaní svojich profilov.
Aj takýmto spôsobom sme dievčatám chceli ukázať nové možnosti, ktoré IT ponúka pre ich ďalšie štúdium a kariéru, pretože už na základnej škole snívajú o tom, čím sa raz stanú.
Ing. Zuzana Formelová