V spolupráci s organizáciou Post Bellum sa naďalej snažíme približovať našim žiakom minulosť zážitkovou formou. Aj preto sa na našej škole realizovala séria interaktívnych workshopov, prostredníctvom ktorých sa žiaci mohli dozvedieť niečo nové, „zažiť“ minulosť na vlastnej koži a v neposlednom rade si uvedomiť rozdiel medzi slobodou a neslobodou.
Workshop „ROZHODOVANIE“
Zúčastnili sa ho žiaci 9. ročníka. V priebehu workshopu im lektori priblížili spoločenskú atmosféru tridsiatych rokov 20. storočia v Československu i na Slovensku. Nosnými témami boli nútená migrácia, antisemitizmu či xenofóbia. Cez skutočný príbeh židovského dievčaťa spoznali dilemy, ktorým ľudia v tom čase čelili. Zážitkovosť umocnil i fakt, že sa súčasťou príbehu a následného rozhodovania stali aj samotní žiaci.
Workshop „ŠKOLSKÁ SLÁVNOSŤ 89/90“
Výber žiakov 8. ročníka sa na chvíľu ocitol v obyčajnej školskej triede v roku 1989. Cez postavy konkrétnych žiakov, ich rodinné zázemie, postavenie rodiny v spoločnosti v danej dobe sa im lektori pokúsili objasniť spoločenskú realitu v Československu pred Nežnou revolúciou. Žiaci si tak mohli porovnať detstvo počas totalitného režimu a detstvo v súčasnosti, prepojiť si minulosť s prítomnosťou.
Dúfajme, že realizované workshopy zanechali na našich žiakoch „pozitívne stopy“ – ukázali im škodlivosť negatívnych postojov voči iným ľuďom a dôležitosť vzájomnej tolerancie, porozumenia a rešpektu.